Dotaz 1 - odpověď

4. února 2013 v 18:47 | L. + M. |  Dotazy a odpovědi
Dotaz:
Dobrý den,
dnes jsem poslouchal rozhovory v radiu na téma bůh a modlitba. Hlasatelka a ostatní postupně došli k tomu, že křesťané a Židé se modlí k bohu i pro svou vlastní potřebu, ale vždy že musí prosit tímto způsobem: Prosím o toto, ale nechť se stane vůle tvá.
Dotaz 1. Nezdá se Vám, že je to v rozporu s tím, že člověku byla dána vůle rozhodovat a takto je mu brána zpět v tom, že se vlastně tímto vzdává boje o to, na čem by měl pracovat a ne to nechat na rozhodnutí vyšších sil?!
2. Jak je možné, že pokud Bůh=DOBRO, proč zemřelo tolik nevinných 6000 000 židů v koncentračních táborech? Proč nebyly jejich modlitby vyslyšeny? Přijde Vám to normální chování od boha?
3. Pokud odpověď znamená ďábel za to může, pak Vám povím toto: Za to může bůh , protože on sám nechal svobodnou vůli ďáblovi manipulovat slabými dušemi některých lidí! Nebo je to jinak?

Pokusím se co nejlépe odpovědět:


1. Bůh dal člověku svobodnou vůli, tzn. člověk může Boha prosit za cokoliv. Bůh však chce pro člověka jen to nejlepší a myslím, že všichni víme, že ne vždy jsou naše přání ta nejlepší. Je to, jako by syn prosil svého otce o atomovou bombu. Syn může prosit, ale milující otec mu nechce vyhovět v něčem, o čem ví, že by pro jeho syna nebylo dobré.
Takže člověk má svobodnou vůli, ale Bůh by musel být nemyslícím a nemilujícím robotem, kdyby vdycky splnil všechny naše prosby. Nemusíme vždy v modlitbě říct frázi: "staň se vůle Tvá" Bohu nejde o to, jak své modlitby formulujeme, vždyťon ví i o tom, co si myslíme. Ale vždy když se modlíme, měli bychom chtít, aby se stala Jeho vůle, protože ta je ta nejlepší. Nechtějme si vydupat onu atomovou bombu.
Ano, jedno omezení tu je. Člověk využil jedinou možnost, jak se dostat pryč od Boha (jediný zakázáný strom v zahradě Eden), a cesta zpět k Bohu je tedy také jen jedna - JEŽÍŠ. Když přijmeme Ježíše, vzdáváme se sami sebe a on pak může v našem životě konat velké věci (ty nejlepší pro nás, jen mu musíme věřit :) )

2. Tohle je častá otázka, ale zkus se na to podívat trochu z jiného pohledu:
Bůh stvořil člověka. Měl ho moc rád a chtěl pro něj to nejlepší. Ale člověk se dobrovolně rozhodl, že Boha neposlechne. Zhřešil, a trestem za hřích je smrt. Bůh mohl člověka zavrhnout, ale on se proto, že je DOBRÝ, místo toho rozhodl, že mu dá další šanci. Bůh a Pán všeho se ponížil, vzal na sebe lidské tělo a pohrdán a posmíván těmi, které přišel zachránit, se nechal umučit za NAŠE hříchy. My sami jsme neměli nejmenší šanci se zachránit, ale když přijmeme oběť Ježíše Krista, už nemůsíme zemřít za své viny, protože už za ně zemřel Ježíš, a máme slíbeno, že po smrti s ním budeme v nebi! Bůh pro nás udělal všechno, co mohl (i když vůbec nemusel), dal nám SÁM SEBE, připravil nám celou cestu k záchraně a slíbil, že nás po ní povede, jen se po ní musíme vydat (stvořil nás jako svobodné, proto nás k tomu nemůže nutit). To je copak málo?
Na Tvoji otázku odpovídá také tohle krátké video.
Takže ještě drobná poznámka k tomu "proč zemřelo tolik nevinných 6000 000 židů v koncentračních táborech": Zaprvé, oni nebyli nevinní (ale to není nikdo, všichni jsou na tom stejně) a trest, který si zaslouží (stejně jako všichni ostatní), je smrt (tímto samozřejmě nijak nechci omlouvat onen hrozný zločin!). Zadruhé, každý má šanci uvěřit v Ježíše a to potom tohle utrpení není nic ve srovnání s tím, jak úžasné to bude v nebi (a taky ve srovnání s tím, co za nás musel vytrpět Ježíš).

3. Ano, ďábel s lidmi manipuluje, a to nejen se "slabými dušemi", ale se všemi. Ale i to Bůh vyřešil, protože Ježíš na kříži porazil i smrt i ďábla. Ježíš je jednou provždy vítěz a může a chce vejít do našeho života a dát nám sílu jeho útokům odolávat, ale je to, jak už je to napsáno výše - Bůh nikoho nenutí, k nikomu se nevtírá násilím, musíme ho do našeho života pozvat sami.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama