Cesta s jasným cílem

4. března 2013 v 21:15 | L. |  Příběhy
Bolest, nemoc a tíha stáří jsou předstupně odchodu na věčnost. V nemoci je člověk vytržen ze zaběhnutého životního stylu a je závislý na pomoci druhých. Prožívá lidskou bezmocnost a ohraničenost, které vrcholí právě ve smrti.

Smrt je přirozená
K životu člověka patří skutečnost, že může kdykoliv zemřít a odejít na věčnost. Moderní lékařská péče může život prodloužit, ale smrt jako závěr života nelze nikdy zrušit! Je třeba se s tím smířit a připravit se.

Po biologické stránce je umírání a smrt něco zcela přirozeného. Tělo je "opotřebováno" a vyčerpáno. Duchovní a duševní oblast člověka však není bezpodmínečně určována biologickým vývojem. Jsou lidé staří a různě tělesně postižení, ale vnitřně zůstali mladí. Jsou bystří a "neopotřebovaní". Smrt rozhodně není jen nějakým chemicko-fyzikálním procesem.

Smrt nebyla Božím plánem
V Bibli je smrt dávána do souvislosti s hříchem, který od počátku narušuje život člověka. Píše se v ní, že každé narušení vztahu s Bohem narušuje život a nakonec přináší smrt. To znamená, že si smrt přivodili lidé sami. Provází dějiny lidstva od Adama až po dnešní dobu: "Skrze jednoho člověka totiž vešel do světa hřích a skrze hřích smrt; a tak smrt zasáhla všechny, protože všichni zhřešili" (Bible, Římanům 5, 12).

Smrt však není původním Božím plánem, je nepřítelem člověka a nemá věčné trvání. Náš odpor k ní je oprávněný, protože smrt hluboce odporuje naší touze po životě. Něco v nás se vzpírá myšlence na definitivní konec života, na totální zánik.

Smrt už je poražena
Bůh nás nenechal na pospas smrti a věčnému zahynutí. Jen On, milující, všemocný a vševědoucí Bůh, náš Stvořitel, mohl tuto beznadějnou situaci vyřešit. Z velké lásky poslal na naši Zem svého Syna, Ježíše Krista a svěřil mu těžký úkol, který Ježíš v pokoře přijal. Ponížil se a ve svém pozemském těle poslušně podstoupil i smrt na kříži. Jeho smrt přinesla lidem vykoupení z hříchů, jeho slavné vzkříšení naději věčného života.

To vše Bůh připravil pro ty, kteří přijmou Ježíše za svého Pána a Spasitele. Chceme-li s Ním být na věčnosti, musíme ho přijmout ještě za svého života zde na Zemi. Také ty máš tuto jedinečnou příležitost. Nepromarni ji! V modlitbě můžeš Ježíši svěřit celý svůj život - pozemský i věčný.

Smrt je nový začátek
Pro věřícího člověka už není smrt nesmyslný, neodvolatelný konec, ale nový začátek. Jako se Kristus "vrátil" ze smrti, tak také my s ním budeme nadále žít. Přestože apoštol Pavel ví, jak tvrdě zasahuje smrt do života a jak krutě ničí naděje, plány a společenství, neznamená pro něj smrt bolestné odloučení, ale návrat domů. Ježíš Kristus nás ujišťuje: "Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít" (Bible, Janovo evangelium 11, 25).

/BTM/ obrazek
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama